Rozmiar tekstu-+=

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa – zwana także EKG wysiłkowym lub badaniem wysiłkowym serca – to obserwowanie zmian w zapisie elektrokardiograficznym oraz wartościach ciśnienia tętniczego podczas wysiłku fizycznego. W trakcie wysiłku w organizmie wzrasta zapotrzebowanie na tlen – u osób zdrowych zapotrzebowanie to zaspokaja zwiększenie przepływu krwi przez naczynia. U pacjentów chorych organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen i występują objawy niedokrwienia serca.

Próba wysiłkowa – dla kogo?

Próbę wysiłkową przeprowadza się m.in. u osób, u których występują bóle w klatce piersiowej nieustalonego pochodzenia, duszności, omdlenia, zasłabnięcia – próba wysiłkowa pozwala określić, czy u pacjenta nie rozwija się choroba niedokrwienna serca. Badanie wykonuje się także u osób po zawałach serca oraz po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych.

Próba wysiłkowa – jak się przygotować?

Na próbę wysiłkową nie trzeba zgłaszać się na czczo, ale zaleca się, by ostatni lekki posiłek zjeść maksymalnie 4 godziny przed badaniem. Do przychodni warto przyjść pół godziny wcześniej – odpocząć, wyciszyć się, uspokoić oddech. Ubranie powinno być lekkie, wygodne i niekrępujące ruchów – najlepiej jest założyć rozpinaną z przodu bluzkę z krótkim rękawem – wówczas można swobodnie przykleić elektrody do klatki piersiowej i założyć na ramię mankiet do pomiaru ciśnienia.

Jak przebiega próba wysiłkowa?

Po przyklejeniu do klatki piersiowej elektrod oraz nałożeniu na ramię mankietu do mierzenia ciśnienia pacjent staje na bieżni lub siada na ergometrze rowerowym. Lekarz ustawia parametry działania urządzenia, a pacjent rozpoczyna trucht lub pedałowanie. Parametry są systematycznie zwiększane, by pacjent podjął maksymalny wysiłek.

Próba wysiłkowa w CM Białołęka

Próbę wysiłkową wykonujemy w naszej placówce CM Białołęka przy ul. Skarbka z Gór 142 w Warszawie. Zapewniamy miłą, serdeczną atmosferę i profesjonalną opiekę!